George Boole
Günümüzde modern dijital bilgisayarların temelini oluşturan ikili mantık (ing. boolean logic), bilim dünyasına, 1815-1864 yılları arasında yaşamış İngiliz matematikçi George Boole tarafından kazandırılmıştır. Program yazarken sıklıkla kullandığımız ve "true" ya da "false" değerlerini alabilen, "bool" ya da "boolean" gibi tiplerin isimleri de kendisinin adından gelmektedir.  George Boole evinden okula şiddetli bir yağmur altında yürüyüp ıslak elbiseleriyle ders verince ağır şekilde hastalanmış ve 49 yaşında hayatını kaybetmiştir.
Ada Lovelace
Tarihçiler tarafından ilk "programcı" olarak kabul edilen insan bir kadındır ve kendisi ünlü İngiliz şair Lord Byron'un kızı olan Ada Lovelace'dır (1815-1852). Özel matematiksel yetenekleri olan Lovelace, günümüz modern bilgisayarlarının atası olarak kabul edilen ve İngiliz matematikçi Charles Babbage tarafından tasarlanan Analitik Makine (ing. Analytic Machine) hakkında yazılmış bir makaleyi Fransızca'dan İngilizce'ye çevirirken, kendi fikirlerini de yayınlamış, bu makinenin programlanabileceğini algoritmik olarak göstermiştir. Ada Lovelace 37 gibi çok genç bir yaşta hayatını kaybetmiştir. 1970'li yıllarda ABD savunma bakanlığı için geliştirilen "Ada" programlama diline, alana katkılarından dolayı kendisinin ismi verilmiştir.
Alan Turing
1912-1954 yılları arasında yaşamış olan İngiliz matematikçi ve kriptolog Alan Turing Bilgisayar Biliminin kurucusu sayılmaktadır. İkinci dünya savaşı sırasında tasarladığı makine ile Almanların Enigma şifrelerini kırmış ve savaşın gidişatını değiştirmiştir. Tarihçiler bu sayede savaşın oldukça kısaldığını ve milyonlarca kişinin hayatının kurtulduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca Alan Turing, Yapay Zeka çalışmalarına ilham veren 1951 yılındaki yayınında, “makineler düşünebilir mi?”  sorusuna cevap aramak üzere "Turing Testi"ni ortaya koymuştur. Eşcinsel olduğunu açıklayan Turing'e, o günün yasaları gereği hapis cezası ya da kimyasal hadım edilme arasında tercih yapması istenmiştir. Hapse girmek istemeyen Turing aldığı hormonların yan etkilerine de dayanamaz ve "Bilgisayar Bilimlerinin Babası" sayılan dahi henüz 42 yaşında siyanür enjekte edilmiş bir elmadan tek bir ısırık alarak intihar eder. Steve Jobs tam olarak kabul etmese de Apple şirketinin tek ısırık alınmış elma şeklindeki logosunun Turing'e atıf olduğuna dair iddialar vardır. Logonun daha önceki tasarımlarında gök kuşağı renkleri ile kullanılması bu iddiayı güçlendirmektedir.